Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci
Informujemy wszystkich mieszkańców miasta Bielsk Podlaski, iż obowiązuje ustawowy zakaz spalania śmieci w piecach domowych oraz na powierzchni ziemi. Spalając odpady łamiemy prawo, niekorzystnie wpływamy na środowisko, a przede wszystkim szkodzimy sobie.
W domowych piecach i na terenie nieruchomości bezwzględnie nie wolno palić:
- przedmiotów z tworzyw sztucznych;
- plastikowych pojemników i butelek po napojach;
- odzieży, obuwia i sztucznej skóry;
- plastikowych toreb;
- elementów drewnianych pokrytych lakierem;
- zużytych opon i innych odpadów z gumy;
- styropianu;
- opakowań po farbach, lakierach, klejach, chemikaliach, rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin;
- pozostałości farb, lakierów czy klejów.
Konsekwencją spalania śmieci jest wydostawanie się do atmosfery, gleby i wody szkodliwych substancji m.in. takich jak:
- metale ciężkie, które mogą być przyczyną groźnych zatruć ostrych i przewlekłych, chorób układu krążenia, układu nerwowego, nerek oraz chorób nowotworowych;
- tlenki azotu, które podrażniają i uszkadzają płuca;
- tlenek węgla (czad), który powoduje niedotlenienie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego;
- dwutlenek siarki, który działa silnie drażniąco na błonę śluzową i spojówki oraz powoduje trudności w oddychaniu;
- chlorowodór, która podrażnia górne drogi oddechowe oraz powoduje nudności;
- dioksyny i furany, które powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego, powodują trądzik oraz mają działanie alergiczne.
Co więcej palenie śmieci ma również szkodliwy wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach, która może być powodem zapalenia się instalacji kominowej i pożaru domu.
Co grozi za spalanie śmieci? Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.): „Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”. W kodeksie wykroczeń wskazano, że kara aresztu trwa od 5 do 30 dni. Natomiast karę grzywny wymierza się w wysokości od 20 zł do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Karę grzywny w wymiarze maksymalnym oraz kary aresztu wymierza sąd. Jeżeli w wyniku spalania poza spalarniami lub współspalarniami odpadów występuje zagrożenie życia lub zdrowia albo pogorszenie stanu powietrza, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art. 183 ustawy z dnia 06 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1950) z późn. zm.) wówczas karą jest pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
_______________________________________________________________________
Informacja pochodzi z Oficjalnego Serwisu Internetowego Miasta Bielsk Podlaski: http://www.umbielskpodlaski.pl/pl/aktualnosc/domowy-piec-nie-jest-przeznaczony-do-spalania-%C5%9Bmieci-0